Jak vlastně komunikujeme v postmoderní společnosti

pondělí 7. září 2009 23:06

Tak jsem si přečetl přípomínky a podněty, což mě vedlo, spolu s marným bojem se systémem Moodle, k dalsímu, tentokrát asi kratšímu příspěvku. Součástí lidské postmoderní společnosti je komunikace. Nás antropology samozřejmě zjevně nejvíce zajímá vznik řeči, komunikace primátů, hlavně tedy lidoopů, to zda naši příbuzní neandrtálci (odpovídaje na jeden z komentářů, bohužel mezi námi již nežijí) mluvili a o čem, ale jaksi zapomínáme trochu na to, že v postmoderním světě je to jaksi jinak.

Tedy jaksi přecházíme na dálkovou komunikaci, počítače - e-maily, blogy (i já Brute), Skype (ó ano i já Cézare), mobily..... Začíná mi to trochu připomínat svět mých oblíbených fantazy románů. Nejlepší z kouzelníků zvládá komunikace, tedy jaksi většinou, pokud mu nějaká zlá černá magie - tedy virus, spadlá síť atd., zrovna nezpůsobí dočasnou ztrátu schopností. Dobrý počítačový mág, i já se mezi ně počítám, pak nakonec většinou Zlé mocnosti překoná, i když často za pomoci několika dalších počítačových mágů. Zajímavé je, že z hlediska sociální a kulturní antropologie takové setkání mágů, tedy počítačových, často přimpomíná setkání Sánů (dříve Křováků) u táborového ohně. Každý z mágů vykládá jak a kolikrát tento týden překonal nástrahy Zlých sil, který z mágů je počítačový arcimág na určitou Zlou sílu. Takový arcimág je za pomoci dobrých kouzel - většinou e-mailu nebo Skypu - povoláván a někdy i vzývám. Faktem také je, že takoví mágové, stejně jako lovci Sánů, hodně o lovu Zlých sil mluví, ale černou práci nechávají nižším silám, tak jak u Sánů se musí při neúspěšném lovu postarat žena.
Zajímavé je, že v dosti rovnostářské společnosti Sánů je i pro ženy hezký příběh dostatečnou odměnou. Avšak ne vždy se kouzla podaří, a ne vždy je možno v postmoderní době komunikovat. Takže musím říci, že mi někdy dělá problém tahle „dálková komunikace". Například, mám zkoušet studenty, nebo jim dávat jen testy. Nakolik je dneska vhodné „investovat" osobní kontakt do svých studentů? Potřebují to, a nebo je pro ně výhodnější nějak „zbastlit" testy a projít? Víte udělali mi radost všichni co mi napsali komentáře. Mimochodem, rád všem odpovím, pokud to půjde, ale ne vždy jste se zaregistrovali - ach ta technika - a já, ač počítačový mág vám prostě na váš komentář nemůžu reagovat. Pokud bychom mohli spolu mohli hovořit, řekl bych špatně vás slyším, ale takhle? Co nám vlastně dává technika a co nám bere? Vím je to otřepaná otázka, ale jako fanda sci-fi si jí nemohu odpustit. Je to báječné komunikovat online s kamarádem na Nové Guinei, je bezvadné dát rodině vědet mobilem, že jsem v pořádku na Aljašce nebo i na chalupě. Ale, ruku na srdce, nestává se pro nás mobil nebo počítač tím, čím je amulet pro štěstí u lovců a sběračů? Vždyť kolikrát soudíme náhodného chodce nebo „poutníka" v metru podle toho jaký třímá v ruce mobil nebo jaký má MP3 přehrávač. Myslím, že antropologie, a to i biologická, má před sebou obrovské pole působnosti pro další výzkumy, a to zjistit, zda se některé základní vzorce chování i struktury společnosti „nevracejí" zpět ke Starému dobrému Zlatému Věku. Mnozí z biologických antropologů již v 90 letech upozorňovali, že postmoderní společnost má mnohé rysy podobné společnosti lovců sběračů, není to i v oblasti biosociální? Takže možná, že zasedání zákonodárných orgánů se podobá potlachu indiánských kmenů, tam se také dohody dosáhlo jen zřídka a vlastně šlo jen o to setkání. Faktem ale je, že každý z původních obyvatel připutoval vlastním koněm nebo pěšky, na naše současné potlachy se jezdí na cizích koních. Ale historie se přece nemůže opakovat dokonale, přec nevstoupíš dvakrát do jedné řeky.
Václav Vančata

Václav Vančata

Václav Vančata

Rád bych se věnoval níže uvedeným tématům ze svého oboru, ale podle možností se občas vyjádřím i k tématům obecnějším včetně mé celoživotní lásky – sci-fi a fantazy. Ono to totiž někdy kupodivu souvisí.

Pracuji jako evoluční antropolog, paleoantropolog a primatolog, vedoucí Antropologického oddělení a zástupce vedoucího Katedry biologie a ekologické výchovy Pedagogické fakulty University Karlovy v Praze.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora